DİYET LİSTESİ
  1100 Kalorilik Diyet
  1200 Kalorilik Diyet
  Afrodizyak Diyeti
  Aile Diyeti
  Akdeniz Diyeti
  Akıl Sağlığı Diyeti
  Aşıklar Diyeti
  Besin Ayıklama Diyeti
  Burca Göre Diyeti
  Çalışan Diyeti
  Çikolata Diyeti
  Çin Diyeti
  Dash Diyeti
  Detoks Diyeti
  Dondurma Diyeti
  Domates Diyeti
  Emziren Anne Diyeti
  Ekspres Diyet
  Enerji Diyeti
  Enfeksiyondan Korun
  Ev Kadını Diyeti
  Fast Food Diyeti
  Fransız Diyeti
  Göbek Eriten Diyet
  Grip Diyeti
  G string Diyeti
  Haluk Saçaklı Diyeti
  Havuç Diyeti
  Hızlı İncelme Diyeti
  Hollywood Diyeti
  Hurma Diyeti
  İsveç Diyeti
  Kan Grubu Diyeti
  Karbonhidrat Diyeti
  Karpuz Diyeti
  Kış Diyeti
  Lahana Diyeti
  Lezzet Diyeti
  Limon Diyeti
  Makarna Diyeti
  Mayo Kliniği Diyeti
  Merhaba Yaz Diyeti
  Meyve Diyeti
  Mutluluk Verici Diyet
  Ota'dan Örnek Diyet
  Öğrenci Diyeti
  Özel Günler İçin
  Paramediform Diyeti
  Patates Diyeti
  Ramazan Diyeti
  Salata Diyeti
  Scarsdale Diyeti
  Sebze Diyeti
  Seren Serengil Diyeti
  Sibel Can Diyeti
  Simit Diyeti
  Sonoma Diyeti
  Su Diyeti
  Şeker Diyeti
  Taş Devri Diyeti
  Tatlı Krizi Diyeti
  Tatil Diyeti
  Taylight Diyeti
  Ton Balıklı Diyet
  Weight Watchers
  Yaza Hazırlık Diyeti
  Yılbaşı Gecesi Diyeti
  Yoğurt Diyeti
  Yonca Diyeti
  Yüz Gerdirme Diyeti
  Uzay Diyeti
  Üzüm Diyeti
  Zone Diyeti
 
 

  Kalori Cetveli
  Kalori Hesabı
  İdeal Kilonuz ?
  Diyet Haberleri
  Diyet Yemekler
 
Yaza yiyerek girin

Yazın muhakkak yemeniz gereken yiyecekler raflarda sizi bekliyor...

Merak etmeyin, size ne diyet önereceğiz, ne de sevdiğiniz yemeklere 'veda edin' diyeceğiz. Aksine yazın muhakkak yemeniz gereken yiyecekler raflarda sizi bekliyor...

Gazete, dergi ve televizyonlarda sürekli yeni diyet listeleri yayımlanıyor, her geçen gün bir başka yiyecek hayatınızdan çıkarılıyor. Peki, yaz aylarında neleri yemeniz gerektiğini hiç düşündünüz mü? Güneş ışınlarının yoğunluğuyla birlikte vücut dengeleri de değişiyor çünkü. Terle vücuttan bolca sıvı atılacağı için günde en az 1,5-2 litre su tüketilmesi ilk şart. Provitamin B5, cildi nemlendirme özelliğine sahip bir vitamin. Ciltte yeni hücrelerin gelişmesinde önemli etkisi var. Güneş ışınlarının neden olduğu kızarıklıkları gideriyor, güneşe maruz kalan saç tellerinin kırılıp kurumasını önlüyor. Provitamin B5 en çok tahıllar, yumurta sarısı, mantar, baklagiller, karnabahar ve patateste bulunuyor.

Yaz denildiğinde akla gelen ilk yiyecekler kavun ve karpuz oluyor. Karpuz, peynir, ekmek üçlüsü ise hemen herkesin favorisi. Karpuzun yüzde 95'i su. Vücudu temizleme özelliğine sahip. Böbrekleri çalıştırıyor, üre ve uzat tuzlarını temizliyor, idrar söktürüyor. Hatta doktorlar kum ve taş düşüren böbrek hastalarına da karpuzu öneriyor. Ayrıca B ve C vitaminini de içeriyor. Diyet yapanlar da karpuzu yoğun olarak tüketiyor. Çünkü içinde bulunan su oranı mideyi şişiriyor ve kişinin az yemek yemesini sağlıyor. Fakat yemekle birlikte ya da sonra değil, yemekten yarım saat önce tüketilmesi gerekiyor. Yoksa hazımsızlığa neden oluyor.

Bir başka yazlıkçı meyve de kavun. B vitamini, brom ve iyot içeriyor, sinirleri yatıştırıyor, kanı temizliyor ve kolay bir uyku vaat ediyor. Damar tıkanıklığı, kansızlık için de öneriliyor. Ama hazmı karpuza göre daha zor. Bir de şeker oranı fazla. Dolayısıyla şeker hastalarının kavunu tüketirken dikkatli ve ölçülü olması gerekiyor. Başka bir vitamin kaynağı da domates. Yaz aylarında en çok tüketilmesi gereken sebzelerden biri. Çünkü sıcak havalarda artan nem kaybı, ciltte kuruluk yapabiliyor. Domates, sağlıklı bir bronzluğu uzun süre korurken, cildin kurumasını ve bazı kanser türlerini de önlüyor. Her gün en az 1-2 domatesi çiğ olarak tüketmekte fayda var. Cildin yaşlanmasını azaltıp canlılığını korumasında etkili C vitamini en çok domates, yeşil biber, çilek, kivi ve maydanozda bulunuyor.

Yemeklerinizde zeytinyağı kullanmaya özen gösterin. Zeytinyağında bulunan yağ asitleri ile bazı maddeler iyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşürüyor ve kanser oluşumunu engelliyor. Yaza sağlıklı bir bedenle başlamak istiyorsanız, yiyeceklerden kaçmaya değil, dengeli ve doğru yiyecekleri yemeye özen gösterin.


Kaynak: www.aksiyon.com.tr

  


 Diyetdergisi.com içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.. Diyetlere başlamadan önce bir diyetisyene danışmanız tavsiye edilir.
Diyetlerin uygulanmasından meydana gelecek dolaylı yada dolaysız hiçbir problemde sitemiz sorumlu tutulamaz.
Tüm kullanıcılar siteye girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar

  Element Grup Medya Ltd. Şti. © 2012 Her Hakkı Saklıdır