DİYET LİSTESİ
  1100 Kalorilik Diyet
  1200 Kalorilik Diyet
  Afrodizyak Diyeti
  Aile Diyeti
  Akdeniz Diyeti
  Akıl Sağlığı Diyeti
  Aşıklar Diyeti
  Besin Ayıklama Diyeti
  Burca Göre Diyeti
  Çalışan Diyeti
  Çikolata Diyeti
  Çin Diyeti
  Dash Diyeti
  Detoks Diyeti
  Dondurma Diyeti
  Domates Diyeti
  Emziren Anne Diyeti
  Ekspres Diyet
  Enerji Diyeti
  Enfeksiyondan Korun
  Ev Kadını Diyeti
  Fast Food Diyeti
  Fransız Diyeti
  Göbek Eriten Diyet
  Grip Diyeti
  G string Diyeti
  Haluk Saçaklı Diyeti
  Havuç Diyeti
  Hızlı İncelme Diyeti
  Hollywood Diyeti
  İsveç Diyeti
  Kan Grubu Diyeti
  Karbonhidrat Diyeti
  Karpuz Diyeti
  Kış Diyeti
  Lahana Diyeti
  Lezzet Diyeti
  Limon Diyeti
  Makarna Diyeti
  Mayo Kliniği Diyeti
  Merhaba Yaz Diyeti
  Meyve Diyeti
  Mutluluk Verici Diyet
  Ota'dan Örnek Diyet
  Öğrenci Diyeti
  Özel Günler İçin
  Paramediform Diyeti
  Patates Diyeti
  Ramazan Diyeti
  Salata Diyeti
  Scarsdale Diyeti
  Sebze Diyeti
  Seren Serengil Diyeti
  Sibel Can Diyeti
  Simit Diyeti
  Sonoma Diyeti
  Su Diyeti
  Şeker Diyeti
  Taş Devri Diyeti
  Tatlı Krizi Diyeti
  Tatil Diyeti
  Taylight Diyeti
  Ton Balıklı Diyet
  Weight Watchers
  Yaza Hazırlık Diyeti
  Yılbaşı Gecesi Diyeti
  Yoğurt Diyeti
  Yonca Diyeti
  Yüz Gerdirme Diyeti
  Uzay Diyeti
  Üzüm Diyeti
  Zone Diyeti
 
 
  

  Kalori Cetveli
  Kalori Hesabı
  İdeal Kilonuz ?
  Diyet Haberleri
  Diyet Yemekler
 
Zayıf obez misiniz

Sağlıklı kiloda olup olmadığınızı anlamak için sizin yaş, boy, fiziksel aktivite ve cinsiyetinize göre sahip olmanız gereken yağ miktarı önemlidir. Bu aralığın üzerine çıkanlar ise obezite ile çoktan tanışmışlardır. Buna göre kilonuz normal olup kas kitleniz düşük, yağ kitleniz yüksek ise zayıf obez olabilirsiniz. Bu gibi vakaları, kliniğimize şişmanlama programı almaya gelen bazı danışanlarımızda da yaşamaktayız.
 

Çağımızda besinsel açıdan yetersiz, yüksek kalorili abur-cuburla karnımızı doyurarak sağlığımızı ciddi tehlikeye atıyoruz. Bu gidişe 'dur' denilmediği takdirde tablo çok korkunç; 2230 yılında dünya üzerindeki tüm yetişkinler maalesef 'obez' olacaklar. Obezitenin faturası da pek iç açıcı değil elbette ki, ölüm oranlarının son yıllarda ikiye katlanması ile obezite arasında bir ilişki olduğunu da hatırlatmak isteriz. Unutmayın aşırı kilolar, erken yaşlarda ölüme neden oluyor.

Peki vücut yağ analizi yapan bir tartınız yoksa ne yapacaksınız? Bu durumda en güzel değerlendirme şekli bel/ kalça oranı ölçümüdür. Bel kalınlığı ile hayatta kalma süresi arasında bir bağlantı kurmak ilk bakışta zor gelebilir. Ancak son yıllarda tıp dünyasında yapılan çalışmalar, bel kalınlığı ile hayat süresi arasındaki bağlantıyı açıkça gözler önüne serdi. Yani vücudun bel kesiminde fazla yağ birikmemiş olmalıdır. Belin kalınlığı, vücuttaki yağ miktarının bir göstergesidir. Unutmayın, bel çevresinde birikmiş yağlar, diğer bölgelerde örneğin kalçalarda ya da basenlerde toplanan yağa göre çok daha fazla sağlık riski taşımaktadır.
Buna göre bel kalınlığı erkeklerde 102, bayanlarda ise 88’den fazla olmamalıdır. Bel/ Kalça oranınız ise erkeklerde 1, bayanlarda 0,8’den büyük olmamalıdır. Bir kişinin kalp krizi geçirme riskini saptamak için klinik bulgular dışında, yukarıda anlattığımız antropometrik ölçümlerle de değerlendirmek mümkündür. Beden Kitle İndeksi denen boya göre kilonun değerlendirildiği, uluslar arası platformda kullanılan çok genel bir ölçüme eşlik eden bel/kalça oranı bulguları net bir bakış açısı çizebilmektedir. Yağlanmanın ölçülebildiği bir diğer yöntem de kaliper denen bir cihazla yapılan testlerdir, ancak bu profesyonellik gerektirmektedir. Bunun daha basit bir şekli ise ‘çimdik yöntemi’dir. Göbek deliğinin yanını çimdikleyen bir erkek, dört santimden daha fazla, bir kadın ise iki buçuk santimden daha fazla deri tutamamalıdır.

Bu konuya Amerikalıların güzel bir sözü ile nokta koymak istiyorum. Unutmayın ‘First on the lips, than on the hips’. Özetle damak zevkinize yenik düşüp, fazla kaçırmayın. Biri de bir, bini de bir diye düşünüp her şeyi kararında yemeye çalışın. Dudaklarınız arasındaki lokmalar bir bakmışsınız kalçalarınızda toplanmış ve kolay kolay da terk etmeye niyetleri yok. Önleyicilik tıbbın her alanında olduğu gibi beslenme biliminde de çok değerlidir, ciddi kilo ve yağ artışları olmadan tedbirinizi almayı öğrenmelisiniz.

Diyetisyen Berrin Yiğit
  


 Diyetdergisi.com içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.. Diyetlere başlamadan önce bir diyetisyene danışmanız tavsiye edilir.
Diyetlerin uygulanmasından meydana gelecek dolaylı yada dolaysız hiçbir problemde sitemiz sorumlu tutulamaz.
Tüm kullanıcılar siteye girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar

  Element Grup Medya Ltd. Şti. © 2012 Her Hakkı Saklıdır